Bartosz Wojdon

Stambuł to wielka metropolia. Razem z ościennymi miastami i miejscowościami tworzy gigantyczny twór na styku dwóch kontynentów. Mieszka w nim miliony ludzi, z różnych zakątków kraju i świata. Kobiet i mężczyzn, których czasami los połączy. Zakochują się, ale nie wypada im tego okazywać publicznie, choć jest to trudne zadanie, ponieważ miłość wymaga bliskości. W tej wielkomiejskiej ciasnocie nie sposób się ukryć.

Będąc w Stambule, wybrałem się na spacer wzdłuż wybrzeża Bosforu. Wyobrażałem sobie, co tu się działo tysiąc lat temu, gdy jeszcze Konstantynopol bronił się przed Turkami, a z miejsca, w którym stałem było widać morską blokadę.

Gdy tłum turystów i przechodniów przerzedził się, raz po raz trafiałem na ludzi siedzących na wielkich głazach, w które ciągle uderzało niespokojne morze. Byli to bezdomni koczownicy, którzy urządzili sobie tam legowiska, wędkarze i pływacy, ale przede wszystkim zakochani. Przytuleni siedzieli jak najdalej od deptaka, aby nikt ich nie dostrzegł, a morze mogło zagłuszać ich szeptanie.

W parku na ławeczce

Trafiłem też do parku Gulhane.  Błądziłem po alejkach, gdy trafiałem w tą mniej popularną część parku, tą „nie po drodze”. Na ławeczkach skryci za krzewami siedzieli zakochani. Nie przytulali się, utrzymywali między sobą dystans „przyzwoitości”. Uśmiechnięci, trochę zawstydzeni, spięci, przestraszeni. Gotowi w każdej chwili uciec jak spłoszone ptaki, trzymali się za ręce. Bez słowa wpatrywali się w siebie, Między parami krążyły kwiaciarki – starsze panie z koszami pełnymi bukietów czerwonych róż. Park to enklawa dla kochanków, tworzą tam jeden świat. Wychodząc z niego znów należą do dwóch różnych, a na ich miejscu siada następna para. Potem następna i następna…. A kwiaciarka wciąż krąży…

Watahy wstydnisiów i ‘foki’

malzenstwo

Nie zawsze jest romantycznie i nie zawsze jest „po prostu” … Przeważnie młodzi mężczyźni, gołowąsy, podrostki, poruszają się w watahach. Węszą za „zdobyczą” po ulicach, szukając na rynkach i placach, patrolując plaże. Gdy zauważą ofiarę – atakują! Przysiadają się do dziewczyn, zachowując jednak „bezpieczną” odległość – najlepiej kilka metrów. I tak siedzą… Do momentu, aż „ofiara” odejdzie.

Młodzi Turcy, zanim roztyją się od kebabów małżonki, oglądając się za krągłymi słowiańskimi pięknościami, potrafią skręcić sobie kark. Gdyby w oczach mieli lasery, poparzyliby turystki. Niektórym nawet udaje się uwieść jakąś. Potem tylko wyliczają ile kochanek już nie mieli i dziękują Bogu za tłumacz Google, który pozwolił wymienić kilka zdań ze swoimi „dziewczynami”.

Tureckie dziewczęta też przeważnie chadzają tylko w grupach. Te młodsze i bezbronne, albo te z lepszych domów mają do ochrony „foki” – zazwyczaj starsze, otyłe panie. Wypatrują one „watah” „zagrażających” dziewczętom. Gdy tylko młodzi Turcy zbliżają się do dziewcząt na plaży, „Foka” przywołuje je do siebie.

Portret małżeński

W końcu każdemu z nich się udaje, znajdują swoją drugą połówkę. Raczej kończą na jednej małżonce, harem to nie jest popularna sprawa. Trzeba być naprawdę bogatym i ustawionym w życiu. Co zauważyłem, chodząc po ulicy i będąc na uroczystym rodzinnym obiedzie to to, że małżonkowie czasami podchodzą do siebie z dystansem, bo nie wskazane jest tam publiczne okazywanie sobie uczuć. Czasami jednak w drobnych gestach widać ciepło.

W domu, w którym świętowałem zakończenie Ramadanu, był widoczny podział na mężczyzn i kobiety. Gospodyni mignęła mi przed oczami tylko kilka razy, podając dania, nie biesiadowała z nami w „pokoju mężczyzn”.

Turcja to kraj nowoczesny i najbardziej zlaicyzowany na tle innych krajów muzułmańskich, jednak w przytoczonych przeze mnie zachowaniach wyraźnie widać kulturę islamu. Ma to swój urok, czy może pogłębia podziały między płciami?

 

Dołącz do grona Kursowiczów!

W prezencie otrzymasz:

 • Comiesięczny przewodnik po ekstra miejscu
 • Dostęp do dodatkowych materiałów i treści
 • Pierwszeństwo dostępu do artykułów i filmów
Potrzebujesz pomocy w zoogranizowaniu swojego wyjazdu? Organizowanie wyjazdów FAQ Plany podróży
0

  Więcej komentarzy
Zmontujemy Ci film z urlopu!

Sprawdź naszą ofertę!

DOŁĄCZ DO NAS! OBIERZ KURS NA WSCHÓD
Subskrybuj nasz kanał!

Momencik.... a może dołączysz do grona Kursowiczów?

W prezencie otrzymasz:

 • Comiesięczny przewodnik po ekstra miejscu
 • Dostęp do dodatkowych materiałów i treści
 • Pierwszeństwo dostępu do artykułów i filmów
Jesteś już subskrybentem? Wpisz ponownie swojego maila w pole powyżej i stanie się MAGIA!

Będąc Kursowiczem
niewiarygodnie dużo zyskasz!

 • Comiesięczny przewodnik po ekstra miejscu
 • Dostęp do dodatkowych materiałów i treści
 • Pierwszeństwo dostępu do artykułów i filmów
Jesteś już subskrybentem? Wpisz ponownie swojego maila w pole powyżej i stanie się MAGIA!