Bartosz Wojdon

Zapraszamy do lektury niedługiego wywiadu dla czasopisma "Żywiołak". Mądrzyliśmy się na temat podróżowania, Wschodu, wspominaliśmy i marzyliśmy o przyszłych wakacjach.

1. Co daje Wam podróżowanie?

K: Możliwość poznania nie tylko nowych miejsc, widoków, ale przede wszystkim ludzi, kultur, religii.
B: Zgadzam się z Karoliną w zupełności. Jednak paradoksalnie dzięki poznawaniu nowych miejsc i ludzi, poznajemy siebie. Podróże wzbogacają człowieka, a doświadczenia zebrane w ciągu wyprawy są bezcenne i zostaną z nami do końca życia. A no i dla takich łakomczuchów jak my – podróżowanie to odkrywanie nowych smaków i poszerzanie pojemności brzucha :)

2.Od kogo złapaliście “bakcyla” do podróżowania?

K: Początkowo to moja Mama była tą osobą, która w naszym domu organizowała zagraniczne wyjazdy. Dzięki niej zobaczyłam kilka ważnych, „obowiązkowych” miast, takich jak na przykład Londyn, Amsterdam, Barcelona czy Sztokholm. Jednak prawdziwego bakcyla do podróży, takiej kilkutygodniowej, z plecakiem, w kompletne nieznane złapałam właśnie od Bartka. To on mnie tym zafascynował i fascynuje codziennie na nowo.

B:Myślę, że młodociane wyprawy autostopowe moich rodziców były dla mnie pewną inspiracją. Jednak w dużym stopniu jestem kolejnym przykładem na to, że czytanie o podróżach sprawia, że człowiek nie jest już w stanie wysiedzieć w domu i w końcu wyrusza na szlak.

3. Dlaczego wybraliście kierunek na Wschód?

B: Prozaiczną przyczyną są pieniądze, zachód jest bardzo drogi! Podróżowanie, jedząc przysłowiową zupę ze ścierki przez parę tygodni we Francji, mnie nie bawiło nigdy. Jednak Wschód to coś więcej… temat rzeka. Osobiście uważam, że sami należymy do kultury wschodniej, jednak niekiedy na siłę próbujemy dorównać zachodowi. We mnie osobiście „wschód” gra w duszy. Podróżując po krajach po prawej stronie mapy czuje się dobrze jak ryba w wodzie.

K: Wschód w naszym rozumieniu to nie tylko kierunek geograficzny. Dla nas wschód to również pewien styl życia, usposobienie ludzi, podejście do świata, ich warunki życia, które odbiegają od zachodnich luksusów. Dla nas wschodnia jest też Ameryka Południowa, choć na wschodzie wcale nie leży.

4. Czego nie lubicie w podróżowaniu?

B:Turystów hotelowych. Przez nich większość miejsc z przewodników jestem zmuszony ominąć. Psują oni Lokalnych, którzy potem każdego obcego traktują jak bankomat.

K: Jeśli chodzi o mnie, to najbardziej doskwiera mi tęsknota za domem i rodziną, która zawsze mi towarzyszy. Również o niczym wtedy tak nie marzę, jak o własnym łóżku :) No i umówmy się, posiadanie 4 koszulek przez 3 tygodnie, notoryczne pranie ich i niepozwalanie im wyschnąć nie należy do najprzyjemniejszych :)

5.Gdzie i jak dawno temu odbyła się Wasza pierwsza podróż za granicę?

K: Jeśli chodzi o naszą pierwszą wspólną, to dopiero w zeszłe wakacje, ale jeśli to jest ogólne pytanie, to myślę, że oboje odbywaliśmy z rodzicami podróże na Słowację, czy do Czech nawet tego nie pamiętając :)
B:Tak jest, pierwsze pieczątki były ze Słowacji z wyprawy po żelki i czekoladę Studentską . Później był Egipt i Izrael-mój pierwszy i ostatni wyjazd do hotelu.

6. Który kraj nazwalibyście najbardziej magicznym? Dlaczego?

K: Ja wciąż szukam swojego magicznego kraju, w którym nic bym nie zmieniła i do którego chciałabym bez przerwy wracać. Jednak myślę, że nigdy nie zapomnę podróży do Tajlandii, bo była to nasza pierwsza wspólna podróż i pierwsza moja prawdziwie daleka.

B: Gruzja. Każdy dzień w tym kraju to niezapomniana przygoda. Każdy napotkany człowiek to twój przyjaciel. Każdy szczyt Kaukazu zapiera dech w piersiach.

7. Najpiękniejsze miejsce na Ziemi to według Was to…?

K: Myślę, że to pytanie wiąże się z powyższym. Takiego miejsca wciąż szukam.
B: Może być tuż za rogiem… Według mnie najpiękniejsze miejsce na ziemi tworzy historia, przygoda z nią związana. Niekoniecznie musi to dalekie miejsce, najważniejsza jest więź emocjonalna między podróżnikiem, a miejscem.
K: Ważny może być też współtowarzysz podróży czy niespodziewane wydarzenia jakie po drodze nas spotkają. To takie rzeczy mogą miejsce uczynić najpiękniejszym.

8. Jaki jest wasz ulubiony środek transportu?

K: Jeśli chodzi o duże miasta na zachodzie, w których bywałam to najlepszym środkiem transportu było metro, gdyż jest ono naprawdę intuicyjne, szybkie i niezawodne. Jednak to wszystko zależy od kraju. Lubimy spacerować.
B: Autostop. Chociaż go nienawidzę! Czekanie parę godzin przy autostradzie wykańcza człowieka, pozwala jednak poznać mnóstwo osób, ich historii i kraj, po którym podróżujemy.

9. Jaki jest najdziwniejszy posiłek jaki kiedykolwiek zjedliście podczas podróży?

B:Bałkański Burek. To taka bułka ze wszystkim, może być na przykład z cukinią. Jest bez smaku, bez wyrazu, po prostu paskudztwo! Z kolegą mieliśmy z niego niezły ubaw, szczególnie jak pokazywaliśmy w piekarniach, czym jest Burek w Polsce.
K: To pewnie nie jest dziwne, gdyż mnóstwo osób uwielbia wszelakie owoce morza. Ja nie. Dlatego dla mnie najdziwniejszym, a właściwie najbardziej paskudnym posiłkiem, jaki próbowałam zjeść były wstrętne stworki z czułkami, wyglądające z przeróżnych muszelek, które podano mi w Barcelonie jako losową przystawkę. Nie podołałam :)

10. Gdzie planujecie jechać w najbliższym czasie?

KiB: Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w tym roku odwiedzimy Indonezję :)

 

 

 

Dołącz do grona Kursowiczów!

W prezencie otrzymasz:

 • Comiesięczny przewodnik po ekstra miejscu
 • Dostęp do dodatkowych materiałów i treści
 • Pierwszeństwo dostępu do artykułów i filmów
Potrzebujesz pomocy w zoogranizowaniu swojego wyjazdu? Organizowanie wyjazdów FAQ Plany podróży
1

 • Killerka pisze:

  My z mężem też uwielbiamy podróże, Bałkany są piękne. Do tego podobnie myślimy o hotelowych turystach – wolimy zdecydowanie aktywną formę wypoczynku.

 • Więcej komentarzy
Zmontujemy Ci film z urlopu!

Sprawdź naszą ofertę!

DOŁĄCZ DO NAS! OBIERZ KURS NA WSCHÓD
Subskrybuj nasz kanał!

Momencik.... a może dołączysz do grona Kursowiczów?

W prezencie otrzymasz:

 • Comiesięczny przewodnik po ekstra miejscu
 • Dostęp do dodatkowych materiałów i treści
 • Pierwszeństwo dostępu do artykułów i filmów
Jesteś już subskrybentem? Wpisz ponownie swojego maila w pole powyżej i stanie się MAGIA!

Będąc Kursowiczem
niewiarygodnie dużo zyskasz!

 • Comiesięczny przewodnik po ekstra miejscu
 • Dostęp do dodatkowych materiałów i treści
 • Pierwszeństwo dostępu do artykułów i filmów
Jesteś już subskrybentem? Wpisz ponownie swojego maila w pole powyżej i stanie się MAGIA!