Bartosz Wojdon

Tytuł ciekawy wyjazd z biurem podróży, szczególnie dla ludzi podróżujących na własną rękę, to niezły żart. Podróżnicy bardziej obeznani w języku polskim nazwaliby to pojęcie oksymoronem. Pozostawmy zbędne dywagacje językowe i przejdźmy do moich porad jak sprawić, aby nasz wyjazd z biurem podróży był pełen przygód, nowych doświadczeń i pozostawił po sobie wiele wspomnień.

Alfa i omega hotelowa

Część z Was mogłaby przypuszczać, że nigdy nie byłem na wyjeździe z biurem podróży. I tu muszę Was zaskoczyć! Otóż swoją przygodę z poznawaniem świata, a zarazem swoją pierwszą zagraniczną podróż (dalszą niż sklepik na granicy polsko-słowackiej) odbyłem do kultowego Egiptu. W szczególności dobrze wspominam krótką, aczkolwiek intensywną wycieczkę do Izraela. Natomiast w listopadzie poprzedniego roku wylegiwałem i obżerałem się na Wyspach Kanaryjskich. Oba wyjazdy dzieli 9 lat samodzielnych wyjazdów, czyli szmat doświadczeń podróżniczych, którymi chce się z Wami podzielić.

Zainteresowania i oczekiwania, a oferty wyjazdów z biurem podróży

Przy wyborze destynacji wakacyjnej w dużej mierze kierujemy się kluczem finansowym, lub pogodowym Jeśli chcemy spędzić urlop w ciekawszy sposób, przydałoby się wziąć pod uwagę trochę inne, dodatkowe kryteria. Zastanówmy się nad tym, co nas interesuje i co chcemy poznać, zobaczyć.

A może w jakiś konkretnych okolicznościach przyrody czujecie się doskonale, może są to góry, a może złote plaże? Może marzycie o tym, żeby codziennie objadać się daniami ze swojej ulubionej zagranicznej kuchni, a potem najedzonym po korek zwiedzać okoliczne zabytki albo pójść na dno przy próbie nurkowania w pobliskiej rafie koralowej. Zanim przejdziecie do przeglądania oferty hotelowej warto przemyśleć swoje oczekiwania

Rajskie plaże i wyjazdy z biurem podróży

Uwaga na rajskie plaże z katalogów wyjazdów z biurem podróży

Wybór odpowiedniej oferty biura podróży

Zacznę od istotnej uwagi, jeśli wybieramy wyjazd z biura podróży do kraju, gdzie ze względów bezpieczeństwa hotele usytuowane są w zamkniętych, strzeżonych strefach, to nie liczmy na wyjazd pełen przygód i unikalnych doświadczeń. W takich miejscach cała okolica jest zaaranżowana pod turystów zamkniętych pod kluczem.

Wiedząc czego oczekuję od wyjazdu mogę przejść do szukania odpowiedniej oferty wyjazdowej. Przeważnie taka oferta zorganizowanych wyjazdów to po prostu katalog podobnych do siebie hoteli, dlatego trzeba liczyć na wiedzę sprzedawcy z biura podroży i na swoją wiedzę na temat kraju i okolicy .

Przejdźmy do poszukania odpowiedniej oferty dla mnie. Zakładam, że wolę górskie klimaty od leżenia na plaży i pluskania się w wodzie. Za zabytkami nie przepadam, ale lubię klimatyczne miasteczka z targowiskami, Uwielbiam kuchnie wyraziste nie bazujące na owocach morza. teraz mogę rozpocząć poszukiwania ofert dla mnie. Wezmę pod lupę stronę biura podróży Itaka. Po krótkich poszukiwaniach, najbardziej spełniający moje wymagania wyjazd byłby do Maroko -ze swoimi targowiskami i smaczną kuchnią, albo Mauritius – piękne połączenie rajskie wyspy i gór.

Jeśli bierzecie pod uwagę rajskie destynacje i rozkochujecie się w katalogowych zdjęciach tamtych miejsc, to polecam Wam mocno krytyczne podejście do tematu, W rzeczywistości są to przeważnie miejsca tłoczne i głośne. Nie wiem jakim cudem fotografom udaje się zrobić te zdjęcie, chyba muszą zamykać plaże na czas sesji. W przypadku podróży do takich miejsc nie ma znaczenia czy pojedziecie sami, czy z biurem podróży, tłok będzie taki sam, po prostu dużo osób daje zwieść wizji rajskich miejscówek na wyciągnięcie ręki.

Zebranie informacji i stworzenie planu

Większość osób wybierająca wykupione wycieczki z biur podróży stawia na popularny plażing-smażing. Przypuszczam, że takie osoby jak Ty, które szukają ciekawszych sposobów na spędzenie urlopu oczekują czegoś więcej od swoich wakacji. Dzięki temu podpunktowi nie tylko Twój wyjazd stanie się bardziej interesujący i niecodzienny, ale także o wiele dłuższy.

Dla nas podróż zaczyna się o wiele wcześniej, jeszcze wcześniej niż zapakowanie plecaka na plecy i ruszenie w drogę. Wyjazd rozpoczyna się już w momencie planowania, zbierania informacji, poznawania kraju destynacji poprzez czytanie książek i oglądanie filmów, vlogów podróżniczych na takich kanałach tematycznych jak nasz. Ponad to, do dobrze przeżytej podróży często wracamy wspomnieniami i opowieściami. W sumie jednym wyjazdem żyjemy szmat czasu.

W skrócie, gdzie szukać informacji podróżniczych. Mogą to być: blogi podróżnicze, kanały podróżnicze, filmy dokumentalne, serwisy ala wikitravel, reportaże i najmniej polecane przeze mnie książkowe przewodniki.

Samodzilenie wyjazdy kontra urlop z biura podrózy

W wielu przypadkach nie potrzebujesz biur podróży

Organizowane vs. samodzielne wycieczki z lokalnych biur podróży

Nasz hotel można potraktować jako bazę wypadową na różnego rodzaju mniejsze wycieczki. Oczywiście polecam samodzielne ich organizowane. Może wymaga to trochę więcej pracy i czasami nerwów, ale daje o wiele więcej satysfakcji i swobody. Możecie spędzić w miejscu, które Was zachwyci, tyle czasu i ile chcecie, i nikt Was nie bezie gonił do autokaru. W wielu turystycznych miejscach samodzielne podróżowanie jest uproszczone poprzez dobry transport publiczny i różnego rodzaju wypożyczalnie samochodów, skuterów, czy rowerów. Środek transportu możemy dobrać odpowiednio do naszych warunków fizycznych, liczby osób i planu wycieczki.

Osoby posiadające skromny 7-dniowy urlop, często nie mają chęci na marnowanie wolnego czasu na organizowanie sobie wycieczek samodzielnie. Równie często za wycieczkami z lokalnych biur podróży przemawiają ich rozbudowane plany. Ciężko byłoby nam samodzielnie złapać wielbłąda i wyruszyć do pierwszej lepszej fake’owej wioski Beduinów, gdzie akurat tego wieczoru mają swoje tajemne święto z „tradycyjnymi” tańcami i śpiewami. W wielu przypadkach wykupione wycieczki fakultatywne z lokalnego biura podróży są jedyną opcją. Jednak moje doświadczenie podpowiada mi, że w wielu przypadkach można takie wycieczki zorganizować własnym sumptem przy odrobinie chęci i poświęconego czasu.

Wybierając zorganizowane wycieczki z lokalnego bura podróży warto zainteresować się kilkoma kwestami:

 • Co pokrywa koszt wycieczki? Czasami nie są wliczone drogie bilety wstępu!
 • Jakie są punkty wycieczki i ile czasu jest przeznaczone na zwiedzanie każdego z nich
 • Ile jest wolnego czasu w czasie wycieczki?
 • Poproś o numery do pilotów wycieczki na wypadek odłączenia się od grupy.
 • Jeśli atrakcjami w czasie wycieczki są zwierzęta. Najlepiej zrezygnuj z takiej oferty. Szczególnie w przypadkach kiedy zwierzęta robią sztuczki, malują obrazy, grają w piłkę ku uciesze hotelowej gawiedzi. W wielu przypadkach zwierzęta są traktowane skandalicznie. Wybierając takie wycieczki, popierasz swoim portfelem takie procedery. Więcej o tym obrzydliwym seksbiznes przeczytasz w naszym artykule.

Organizując wycieczkę samemu warto zwrócić uwagę na:

 • Na warunki wypożyczenia pojazdu – ubezpieczenie i gdzie nie możesz się nim poruszać, kwestie prawa jazdy
 • Ubezpieczenia osobistego. W szczególności sprawdź pojęcia sportów ekstremalnych w swojej polisie.
 • Weź numer do wypożyczalni samochodu na wszelki wypadek
 • Czy masz nawigację lub mapy pobliskiego obszaru? Czasami warto zainwestować w najmniejszy pakiet internetu, albo ściągnąć mapy offline na swój telefon. Więcej o przydatnych aplikacjach dowiesz się w tym filmie, albo w tym artykule.
 • Nie zapomnij o zaplanowaniu swojego wyjazdu, chociaż osobiście wolę spontaniczne wycieczki bez większego celu
 • Weź zapas gotóweczki, nie wszędzie płatności kartą i bankomaty są popularne
 • Zwróć uwagę na lokalizację stacji benzynowych
 • Naładuj telefon na maksa. Jak się zgubisz, albo będzie miał problem z wypożyczonym samochodem to bez telefonu jak bez ręki.
 • Zdarza się, że wypożyczone samochody są okradane.Jest to stały proceder, polegający na zagłuszaniu sygnału pilota od centralnego zamka.
 • Najlepiej nie bądź leniwą ciapą i nie zostawiaj swoich rzeczy w samochodzie.
 • W krajach azjatyckich i arabskich strzeż się naciągaczy.

Więcej o organizowaniu samodzielnych wyjazdów dowiesz się z naszych filmów z serii Super Poradnik Podróżnika.

Jeśli filmy przypadły Ci do gustu, zachęcam Cię do subskrypcji naszego kanału Kurs Na Wschód.

Zrezygnuj z All-inclusive

Jak to zrezygnować z All-inclusive? Moja przedostatnia porada jest najtrudniejsza do zrealizowania, przyznaję. Porozmawiajmy jak obżartuch z obżartuchem, mój tłuściutki Przyjacielu, okrąglutka Przyjaciółko. W all-inclusive najfajniejsza jest nieograniczona ilość żarcia i picia przez cały dzień. Przeważnie zjadamy stanowczo za dużo i po powrocie do domu zderzamy się ze ścianą chudego dnia powszedniego. Wydaje mi się, że dla wielu z nas, wyjazdowe obiadki są szansą od dłuższego czasu.na zjedzenia normalnych i zróżnicowanych posiłków

Ale nie o żywieniu miało być, a o ciekawych wyjazdach. Przeważnie hotelowe restauracje podają dania takie nijakie w smaku. Gotowane są pod wszystkich z nakierowaniem na przeważającą grupę narodowościową w hotelu, czyli na przykład Brytyjczyków. Pod Ruskich przeważnie zakłada się w hotelu sklepy z futrami i biżuterią, niż serwuje wegetariańską słoninę. Jeśli chcecie w czasie urlopu posmakować „prawdziwszej” lokalnej kuchni nie wykupujcie all-inclusive na czas wyjazdu ze swoim biurem podróży. Napisałem z premedytacją „prawdziwszej”, ponieważ w większości przypadków będziecie otoczeni przez infrastrukturę stworzoną stricte pod Was – Turystów.

All-inclusive podczas wyjazdu z biurem podróży

A po co jakieś all-inclusive?

Dobre powody, aby zrezygnować z All-inclusive:

 • Możliwość stołowania się w lokalnym knajpach z przepysznym miejscowym jedzeniem. Szczególnie w Azji jest to również ekstremalnie tania opcja żywieniowa.
 • All-inclusive przeważnie powoduje permanentny brak miejsca w żołądku na eksperymenty kulinarne.
 • Hotelowe restauracje podają wciąż podobne dania o uniwersalnym smaku z uniwersalnej światowej kuchni. Kulinarna nuda, jednym słowem!

Wyrusz w nieznane

Czasami nie trzeba rezygnować z All-inclusive, organizować wycieczek, wynajmować samochodów. Wystarczy zaraz po obfitym objadku wyruszyć w nieznane, przed siebie, na długi spacer….Mówię Wam, zasięg turystów hotelowych jest maleńki. Odchodząc od centrum turystycznego zobaczycie całkowicie inną stronę swojego kurortu. Nawet zdarzyć się może, że nikogo nie spotkacie przez wiele godzin. Będąc na wyspach Kanaryjskich wyruszyłem pewnego dnia przed siebie z celem zdobycia majestatycznej góry za miasteczkiem…. w filmie poniżej zobaczycie jakie przygody po drodze mi się przytrafiły!

Na koniec życzę Wam udanego urlopu!

Dołącz do grona Kursowiczów!

W prezencie otrzymasz:

 • Comiesięczny przewodnik po ekstra miejscu
 • Dostęp do dodatkowych materiałów i treści
 • Pierwszeństwo dostępu do artykułów i filmów
Potrzebujesz pomocy w zoogranizowaniu swojego wyjazdu? Organizowanie wyjazdów FAQ Plany podróży
0

  Więcej komentarzy
Zmontujemy Ci film z urlopu!

Sprawdź naszą ofertę!

DOŁĄCZ DO NAS! OBIERZ KURS NA WSCHÓD
Subskrybuj nasz kanał!

Momencik.... a może dołączysz do grona Kursowiczów?

W prezencie otrzymasz:

 • Comiesięczny przewodnik po ekstra miejscu
 • Dostęp do dodatkowych materiałów i treści
 • Pierwszeństwo dostępu do artykułów i filmów
Jesteś już subskrybentem? Wpisz ponownie swojego maila w pole powyżej i stanie się MAGIA!

Będąc Kursowiczem
niewiarygodnie dużo zyskasz!

 • Comiesięczny przewodnik po ekstra miejscu
 • Dostęp do dodatkowych materiałów i treści
 • Pierwszeństwo dostępu do artykułów i filmów
Jesteś już subskrybentem? Wpisz ponownie swojego maila w pole powyżej i stanie się MAGIA!
bangladesh girls xxx video Young japanese schoolgirl teen used abused 038 hate fucked by daddy pornhubcom hottest porn movies jackie lynn thomas xxx father church fuck upskirt view xxx hd bdo bf Takako nurse gets doggy style perfectgirl net bengali sex actress Desi teen girl sex videos Suck my dick man xxx movie sex mom and children men Tubidy full movie download pakistan sex Desi devar bhabi outdoor fucking xxx porno tube indian fat auntyies illegal sex Delightful chick is giving stud a cock sucking Thestripperexperience - alix lynx arab porn japanese magic mirror Teen squirting very hard with dildo in her ass chinese xxx new bangla axxx