Bartosz Wojdon

Dzisiaj zdradzę Wam nasze sprawdzone sposoby na lepsze audio w filmach. W amatorskich produkcjach przeważnie ścieżka dźwiękowa kuleje straszliwie i jest sto lat za jakością obrazu. Obraz w 4k, a dźwięk jak ze starej Noki.  Co ciekawe Wasz widz przeżyje gorszą jakość warstwy wizualnej filmu, ale przy fatalnej warstwie dźwiękowej krzyknie "nie zniese" i wyłączy Wasz film. Tak twierdzą eksperci i ja to potwierdzam.

Wszystkie porady wiążą się z nakładem finansowym mniejszym, lub większym. Niestety nie da się zbyt wiele zrobić słabym mikrofonem wbudowanym w nasze aparaty. Do artykułu wkleiłem linki do testów. Warto posłuchać ich efektów. Wziąłbym przy nich poprawkę na to, że zaszumienie faktycznie bywa mniejsze niż w tych filmach. Tak jest w przypadku naszego sprzętu.

Mikrofon krawatowy

Podstawowy i mój, ulubiony sprzęt audio w podróży.  I najtańszy, ponieważ dobry mikrofon tego typu można kupić za około 100zł. Tylko co zrobić z samym mikrofonem. Można go wpiąć do: dyktafonu, rejestratora dźwięku, do aparatu z wejściem audio(rzadka sprawa), albo najtaniej do telefonu z dobrą aplikacją do nagrywania dźwięku. Co zyskujecie korzystając nawet z tego najtańszego rozwiązania:

 • +Mniejsze zaszumienie
 • +Lepszej jakości dźwięku (Częstsze próbkowanie, kontrolowanie jakości i formatu zapisu)
 • +Możliwość ustawienia poziomu głośności nagrywania. Głośność nie pływa jak przy ustawieniach auto. Możemy wyciszyć dźwięki z tła.
 • +Mniejsze pole zbierania dźwięku – niweluje dźwięki z tła
 • +Raczej nie słychać w nim nawet mocnego wiatru przy nagrywaniu

Minusy

 • -Przy rozwiązaniu przewodowym, Problemem jest spora ilości kabelków, które lubią zakikłać się, poplątać. Warto nadmiar kabla pozwijać i zostawić sobie tylko długość, którą przeważnie używam i ją zwinąć osobno.
 • -Przy rozwiązaniach bezprzewodowych. Minusem jest cena i to, że dźwigamy kolejny sprzęt. Po drugie ponoć zdarzają zakłócenia na linii,
 • -Nie nagramy więcej niż jedną osobę w standardowy sposób.
 • -Mikrofon źle znosi trudy podróży. Drobne elementy lubią się urywać.

Test naszego Boya Boya BY-M1: TEST

Rejestrator dźwięku

Podbijamy stawkę i jakość audio, kupując rejestrator dźwięku (czyli coś a’la dyktafon). Za około 400zł kupimy Tascam-dr05(posiadamy), lub Zoom H1. To samodzielne urządzenie o wiele lepiej przetwarza dźwięk, niż wbudowane komponenty do telefonu, czy aparatu. Laiku, porównaj sobie wielkość rejestratora, do sprzętu audio w swoim aparacie. Musisz najpierw rozebrać, żeby dokonać tego porównania. W obu sprzętach mamy dobrej jakości mikrofony wtereo, możliwość podpięcia słuchawek oraz mikrofonu zewnętrznego (np:krawatowego). Rejestrator można  też zamontować na aparacie za pomocą kulowego uchwytu na gorącą stopkę.

W rejestratorze mamy szereg opcji dotyczących: próbkowania, głośności nagrywania, offsetów(nie nagrywania dźwięków powyżej, poniżej pewnych częstotliwości), odszumiania, formatu zapisu. Rejestrator nagrywa w świetnej jakości, ale jego mikrofony zbierają wszystkie dźwięki wokół – od hałasu ulicznego po tykanie zegara, dlatego nie warto nagrywać nim swoich wypowiedzi na tłocznej i gwarnej ulicy Bangkoku, ale za to same dźwięki ulicy nagracie idealnie.

Test naszego Tascam DR05 vs. Zoom H1: TEST

Nie wiem, czy w tym teście recenzent powiedział o zabawkowym wykonaniu Zoom’a. Tascam jest wykonany solidnie i nie boi się upadków na bruk. Sprawdzaliśmy :)

SZYBKA PORADA: Osłonę przeciwwiatrową na rejestrator tzw. Dead Cat’a można zrobić samemu z sztucznego futra, albo najniższym kosztem z naciętej gąbki. To łazienkowe rozwiązanie my stosujemy i sprawdza się.

Mikrofon kierunkowy

Pytanie dlaczego sam mikrofon znalazł się na samym końcu, jako najdroższe rozwiązanie. Nasz Rode VideoMic Rycote kosztował poniżej 400zł, ale nie wyobrażam sobie go w komplecie z rejestratorem. Tylko i wyłącznie z aparatem. W tamtym roku zmieniłem aparat, ze względu na nagrywanie w lepszej jakości obrazu, ale też ze względu na nagrywanie dźwięku, dlatego szukałem aparatu z wejściem audio. I od Pentaxa, jestem wierny tej marce i nie płacą mi za to, ale robią świetne aparaty, W moim przypadku do kosztów tego rozwiązania można doliczyć kupno aparatu.

Jak sama nazwa wskazuje mikrofon ten służy do nagrywania w danym kierunku. Ze względu na swoją podłużną, żeberkowatą budowę dźwięki wpadające do niego z boku wytracają się, a do mikrofonu trafia tylko dźwięk ze źródeł przed nim.  Zasada działania brzmi super, gdy myślimy o wywiadach, wypowiedziach na ulicy. Niestety jeśli za osobą mówiącą są inne źródła dźwięku to one również  idealnie nagrają się.

Aparat z mikrofonem kierunkowym jest idealnym rozwiązaniem do szybkiego, nagrywania w terenie, w podróży. Uzyskujemy dobrej jakości audio, czasami równie dobre jak ze rejestratora, a jesteśmy gotowi do nagrywania w każdej chwili, bez tracenia czasu na wyciąganie i podpinanie pchełki i rejestratora.

SZYBKA PORADA: Osoba mówiąca powinna być około 1.5-2 kroków od mikrofonu. Jeśli będzie za blisko uzyskamy dźwięk radiowych speakerów, a jeśli będzie za daleko nagranie będzie wytłumione, płaskie.

Test naszego Rhode VideoMic Rycote TEST

Niestety nie ma nic za darmo

Jeśli pragniecie podwyższać jakość swoich nagrań, profesjonalizować się jako twórcy wideo, musice pomyśleć nad jakością nagrywanego przez Was audio.Najtańsze rozwiązanie, czyli pchełka + telefon już będzie krokiem dobrą stronę – lepszego odbioru Waszych filmów przez widzów. Zanim zainwestujecie w lepszy, droższy sprzęt zastanówcie się, czy faktycznie jest Wam potrzebny. Jeśli nagrywacie filmy, gdzie jest dużo Waszych wypowiedzi warto zainwestować w droższe rozwiązania. Należałoby się zastanowić jak prowadzicie narrację w swoich filmach, czy spontanicznie, pod wpływem chwili, wtedy idealnym rozwiązaniem będzie mikrofon kierunkowy, a może macie scenariusz, przygotowany tekst, ustawiacie statyw … , wtedy kupiłbym rejestrator i pchełkę.
Czytajcie dalej, oglądajcie recenzje i testy sprzętu i kupcie optymalny sprzęt dla Was.

Dołącz do grona Kursowiczów!

W prezencie otrzymasz:

 • Comiesięczny przewodnik po ekstra miejscu
 • Dostęp do dodatkowych materiałów i treści
 • Pierwszeństwo dostępu do artykułów i filmów
Potrzebujesz pomocy w zoogranizowaniu swojego wyjazdu? Organizowanie wyjazdów FAQ Plany podróży
0

  Więcej komentarzy
Zmontujemy Ci film z urlopu!

Sprawdź naszą ofertę!

DOŁĄCZ DO NAS! OBIERZ KURS NA WSCHÓD
Subskrybuj nasz kanał!

Momencik.... a może dołączysz do grona Kursowiczów?

W prezencie otrzymasz:

 • Comiesięczny przewodnik po ekstra miejscu
 • Dostęp do dodatkowych materiałów i treści
 • Pierwszeństwo dostępu do artykułów i filmów
Jesteś już subskrybentem? Wpisz ponownie swojego maila w pole powyżej i stanie się MAGIA!

Będąc Kursowiczem
niewiarygodnie dużo zyskasz!

 • Comiesięczny przewodnik po ekstra miejscu
 • Dostęp do dodatkowych materiałów i treści
 • Pierwszeństwo dostępu do artykułów i filmów
Jesteś już subskrybentem? Wpisz ponownie swojego maila w pole powyżej i stanie się MAGIA!