Karolina Pierzchała

Czy można podróżować, gdy nie podróżujemy? Czy da się na chwilę skoczyć do innego państwa, może nawet takiego na drugim końcu świata? Na przykład przy śniadaniu, przed wyjściem do pracy. I móc skoczyć do niego z powrotem kiedy tylko chcemy? Czy z kawałkiem papieru można dostać czyjeś serce, uśmiech? I w końcu, czy to możliwe, by trzymać to wszystko w szufladzie, lub na lodówce?
Możliwe. I prostsze niż mogłoby się wydawać.

Jakiś czas temu totalnie wsiąknęłam w Postcrossing. Dopiero zaczynam z nim swoją przygodę, ale już wiem, że ta ekscytacja i oczekiwanie to to, co pozwala rozjaśnić nawet najbardziej szare, rutynowe i zwykłe dni, jakie każdy z nas miewa, nawet jeśli na co dzień jego życie jest szalone i pełne przygód. Bo czy nie jest wspaniale dostać kartkę z innego kraju, od zupełnie nieznanej Ci osoby? Kartkę, którą ten nieznajomy jeszcze jakiś czas temu pisał u siebie w domu przy stole. Lub na kolanie, w autobusie. Może pisała ją cała rodzina, a kolorowe naklejki to dzieło dzieciaków?  Czy pocztówkę dla Ciebie wybierał długo, szukając takiej, która trafi w opisane przez Ciebie gusta, czy też w biegu, załatwiając własne sprawy?

Nie wiesz nic. Wiesz tylko tyle, ile ta osoba sama Ci zdradzi. I to jest najbardziej fantastyczna sprawa.

Czym jest Postcrossing?

W skrócie, Postcrossing to portal, pełen użytkowników z całego świata działający w bardzo prosty i przejrzysty sposób, zapewniający przy tym maksimum emocji i zabawy.

Wystarczy jak na każdym portalu społecznościowym utworzyć konto, koniecznie napisać coś o sobie – im więcej, tym lepiej- i od razu można losować zupełnie przypadkową osobę, z zupełnie przypadkowego kraju. Proces losowania trwa kilka sekund i nam obojgu zawsze towarzyszą przy tym nieopisane emocje, kiedy mocno trzymamy kciuki by wylosować państwo z jak najdalszego zakątka świata i móc wysłać tam kawałek siebie. Na przykład takie Stany Zjednoczone, Chiny czy Malezja wywołały u nas wiele „juhuuuu !” i przybijanych piątek!

W końcu wybierany jest dla nas jeden z użytkowników i zostajemy przeniesieni na jego profil, gdzie możemy przeczytać kim ta osoba jest, jakie kartki chce otrzymywać i jak możemy sprawić jej jak największą radość (niektórzy kolekcjonują znaczki, lub kartki w konkretnym temacie), dlatego tak ważne jest przyłożenie się do wypełnienia własnego profilu, dzięki czemu każda kartka, którą otrzymamy będzie cieszyć nas jeszcze bardziej. Warto wspomnieć, że tylko my wiemy kto został nam przydzielony, druga osoba nie ma pojęcia jaki użytkownik ją wylosował, z jakiego kraju, ani kiedy to zrobił, dzięki czemu kartka jest dla niej niespodzianką.

Na końcu otrzymujemy specjalny kod, który należy wpisać na wysyłanej przez nas pocztówce, aby adresat mógł go ją zarejestrować na portalu i w ten sposób potwierdzić jej dotarcie. Kiedy to zrobi, dostajemy o tym informację mailem i wiadomość z podziękowaniami od naszego nieznajomego – czasami jedno zdanie, czasami długa wiadomość, pełna serdeczności i zaangażowania, z której może wywiązać się rozmowa :)
Co najważniejsze, na końcu maila możemy przeczytać, że skoro nasza kartka dotarła, to teraz my zostaniemy przydzieleni komuś !! Wtedy zaczyna się niecierpliwe wyczekiwanie, powiązane z przyrośnięciem do skrzynki pocztowej. Naprawdę. Dosłownie siedzisz z głową we własnej skrzynce.

..ale kiedy otrzymasz kartkę, możesz w nią wsiąknąć. Czasami są to tylko pozdrowienia, ale najczęściej naprawdę osobiste historie, fakty na temat miejsca, z którego dana osoba pochodzi, czy informacje dzięki której poznasz swojego nieznajomego i poczujesz z nim jakąś więź. Może uda Wam się otrzymać tradycyjny przepis kulinarny, albo ktoś nauczy Was kilku słówek we własnym języku. Miliony możliwości !

Cały proces otrzymywania i wysyłania pocztówek opisany jest bardzo dokładnie i przejrzyście na portalu, gdzie znajdziecie również rozbudowaną sekcję odpowiedzi na najczęstsze pytania. Żadnych wątpliwości.

Fantastyczną sprawą są również statystyki, pojawiające się na głównej stronie logowania, zestawiające ile kartek wysłaliśmy ( takich, które dotarły i zostały zarejestrowane), otrzymaliśmy oraz te które „podróżują”, czyli zostały przez nas wylosowane, ale jeszcze nie dotarły do adresata, ale przede wszystkim pokazujące ile kilometrów „przeszły” nasze pocztówki.

Statystyki

Statystyki

Powyższa grafika jest dowodem na to, że moja przygoda z pocztówkami rzeczywiście dopiero się zaczyna :) Uwielbiam to, że za każdym razem, gdy się loguję jestem witana w innym języku!

Warto również wspomnieć o aktualnościach i możliwości śledzenia na bieżąco, co dzieje się na portalu, oglądnąć nowo wstawione na tablicę kartki, czy zobaczyć kto wylosował kogo.

Aktulaności

Aktulaności

Otrzymałam na chwilę obecną 3 kartki, z krajów ościennych – Rosji, Ukrainy i Niemiec, dlatego wciąż czekam na jakąś z bardzo daleka :)
Wczoraj do adresata doszła moja kolejna kartka, a ja niecierpliwie, od ponad miesiąca czekam aż rodzina z USA i studentka z Chin otrzymają swoje – poczta jest jednak tylko pocztą.

 

Wszystkim bardzo polecam Postcrossing, który jest prawdziwą przygodą, a ja jestem zachwycona, że mogę poznawać ludzi z różnych zakątków świata, a pocztówki od nich dołączają do mojej skromnej kolekcji kartek kupowanych własnoręcznie, dla samej siebie jako pamiątka z podróży (decyzję o ich kolekcjonowaniu podjęłam niedawno, przerzucając się z kolekcjonowania breloczków, gdyż moje klucze do domu ważyły więcej niż cała, pełna torebka, a po ich wyjęciu czuło się prawdziwą ulgę :P ).

A teraz nie zwlekajcie, tylko zakładajcie własne konta i … powodzenia !

Dołącz do grona Kursowiczów!

W prezencie otrzymasz:

  • Comiesięczny przewodnik po ekstra miejscu
  • Dostęp do dodatkowych materiałów i treści
  • Pierwszeństwo dostępu do artykułów i filmów
Potrzebujesz pomocy w zoogranizowaniu swojego wyjazdu? Organizowanie wyjazdów FAQ Plany podróży
2

Zmontujemy Ci film z urlopu!

Sprawdź naszą ofertę!

DOŁĄCZ DO NAS! OBIERZ KURS NA WSCHÓD
Subskrybuj nasz kanał!

Momencik.... a może dołączysz do grona Kursowiczów?

W prezencie otrzymasz:

  • Comiesięczny przewodnik po ekstra miejscu
  • Dostęp do dodatkowych materiałów i treści
  • Pierwszeństwo dostępu do artykułów i filmów
Jesteś już subskrybentem? Wpisz ponownie swojego maila w pole powyżej i stanie się MAGIA!

Będąc Kursowiczem
niewiarygodnie dużo zyskasz!

  • Comiesięczny przewodnik po ekstra miejscu
  • Dostęp do dodatkowych materiałów i treści
  • Pierwszeństwo dostępu do artykułów i filmów
Jesteś już subskrybentem? Wpisz ponownie swojego maila w pole powyżej i stanie się MAGIA!