Rozpocznijmy od listy niewyobrażalnie przydatnych aplikacji mobilnych na smartfony podczas podróży po Japonii. Warto podkreślić fakt, że większość z nich cierpi na bardzo słabe wykonanie, mierną użyteczność i błędy w tłumaczeniach.
Japan Connected-free Wi-Fi – Przydatna aplikacja do darmowego Wi-fi w Japonii
Najbardziej użyteczna aplikacja wśród wszystkich przedstawianych w tym artykule. Przez miesiąc podróży dzięki niej mieliśmy dostęp do internetu. Nie korzystaliśmy z żadnych płatnych rozwiązań – wypożyczanego routera, wykupionego internetu mobilnego. Aplikacja pozwala na połączenie się z wieloma darmowymi hotspotami. Większość z nich umiejscowiona w sklepach combini i innych miejscach publicznych – dworce, metro, parki, galerie handlowe i budynki użyteczności publicznej. Aplikacja wymaga rejestracji, ale dzięki niej, już nie musimy rejestrować się na stronach dostępowych hotspotów, które często są po japońsku. Spamu na skrzynce mailowej nie zauważyłem po rejestracji.
Metro Tokyo Subway – Przydatna aplikacja do tokijskiego metra.
Główną zaletą tej aplikacji jest to, że nie wymaga dostępu do internetu, pokazuje koszt przejazdu i ogranicza się tylko do linii metra (nie pokazuje połączeń liniami JR) – szczególnie przydatna cecha dla właścicieli biletów okresowych na połączenia tokijskim metrem.
Google Maps, które często jest polecane do planowania przejazdów w Tokio pokazuje wszystkie możliwe środki transportu w mieście, co jest droższym rozwiązaniem, problematycznym (zmiany dworców, tuneli) i niedokładnym (czasy przejazdu są niepoprawne i nazwy linii czasami są inne). Dwa razy zaufaliśmy Google Maps i dwa razy straciliśmy kupę kasy (czyt. nie zdążyliśmy na samolot powrotny do domu, ponieważ zamiast 1.5h jechaliśmy 3 h).
Google Japanese Input – Przydatna aplikacja do pisania w Kanji
Google Translate ze ściągniętym japońskim słownikiem plus zainstalowana ta aplikacja sprawia, żę język japoński już nam nie straszny.
MAPS.ME – mapa i GPS nawigacja w trybie offline
Wielokrotnie używana przez nas w czasie naszej podróży. Największym plusem tejże aplikacji jest to, że jest w pełni offline. Trzeba pamiętać, aby ściągniąć wszystkie potrzebne nam mapy. Bywają problemy w wyszukiwaniu konkretnych miejsc, szczególnie przy adresach domów. Niestety problemy językowe przerastają tę aplikację. Wyniki wyszukiwania tras międzymiastowych należy skonfrontować z Google Maps. Maps.me wyszukuje trasy najkrótsze, a nie najszybsze, które przeważnie są wybierane przez Japończyków. Jest to istotny fakt dla autostopowiczów.
Japan Trains – Przydatna aplikacji do japońskich kolei JR
Troszkę wstyd, że JR nie wypuściło własnej aplikacji w języku angielskim. Na tą chwilę mamy dostępną dość brzydką aplikację Japan Trains, która na szczęście działa i jest po angielsku. Aplikacja posiada rozbudowaną wyszukiwarkę połączeń (można wyznaczyć przystanki pośrednie), podaje wyniki wraz cenami przejazdów. Myślę, że to obowiązkowa instalacja dla każdego posiadacza JR passu.
Aplikacje – Buble
Zajrzyjcie na kilka japońskich stron i ściągnijcie kilka pierwszych lepszych ichniejszych aplikacji mobilnych, aby podważyć swoje wyobrażenie o nowoczesnej, żyjącej już w przyszłości Japonii. Skupiając się tylko na aplikacjach – przeważnie są brzydkie, nieużyteczne i przede wszystkim nie działają poprawnie…. raczej są stworzone po to, żeby złapać kilka kliknięć w reklamy i zaliczyć bezcelowe rejestracje. Na przykład część aplikacji do metra to po prostu pdf z rozpiską linii. Część aplikacji nie powinna się pojawić wynikach wyszukiwaniach na frazę po angielsku, ponieważ są one po japońsku.
Oto kilka japońskich, nieprzydatnych aplikacji:
Uzupełniajcie naszą listę
Jeśli możecie polecić jakąś przydatną w Japonii aplikację, dajcie znać w komentarzach o niej. Możecie również zniechęcić do instalowania aplikacji, na których się zawiedliście. Bez krępacji piszcie o nich poniżej.
Uwielbiam tego bloga, zawsze znajduje tu informacje potrzebne na wyjazd