Bartosz Wojdon

Zamek w Rudnie stał się miejscem moich pierwszych przygód już niedługo po tym jak zacząłem żyć wiejską sielanką. Pierwsza wyprawa, pierwsze podboje ... fotograficzne, czy w końcu pierwsza dorywcza praca jako duch na tenczyńskim zamku. Od kilku lat zamek jest zamknięty z powodu przedłużającego się remontu. Jako zaniepokojeni Inżynierowie postanowiliśmy to sprawdzić.

Drugi Wawel

Tak właśnie nazywano zamek zanim uległ zniszczeniu. Do tej pory jest największym w Małopolsce, oczywiście zaraz po grodzie królewskim. Uznawany jest za zabytek równy Ogrodzieńcowi.  Pierwsze wzmianki o twierdzy pochodzą z czasów Władysława Łokietka, czyli z początków XIVw. Zbudowała go potężna rodzina Tenczyńskich, później stał się własnością magnatów Potockich, a po wojnie ruiny przeszły w ręce nieudolnych urzędników, którzy przed ostatnie lata nie robili absolutnie NIC, aby zabezpieczyć zabytek. O pozycji tego grodu w czasach I Rzeczpospolitej, świadczy między innymi to, że w jego lochach więziono najważniejszych zakładników krzyżackich pojmanych pod Grunwaldem, czy to, że załoga z Tenczynka ścigała uciekającego  do Francji jak psa z podkulonym ogonem zdrajcę Henryka Walezego A tfu!  :)  Tenczyn jest również ciekawy ze względu na swoją budowę, ponieważ posiada elementy i rozwiązania architektoniczne, które są unikalne co najmniej na skalę  Polski. Na szczęście zamek wrócił do potomków właścicieli i prace renowacyjne ruszyły. Jednak nowe i „błyszczące ” rekonstrukcje kompletnie zabijają klimat tego zamku. Nie chce narzekać,bo najuprzejmiej zaczęto zabezpieczać zamek przed kompletną ruiną, ale czy na prawdę nie da się użyć materiałów, które pasowałby do starych murów?

tenczyn

Zamek w Rudnie – materiały

Powyżej zamieściłem znalezione w internecie materiały, które pozwolą Wam wyobrazić sobie jak zamek wyglądał przed wiekami. Zawsze będąc w Rudnie staram się wyobrazić sobie jak życie toczyło się w tym miejscu dawniej. Jak grupa szkockich najemników strzegła murów, parobcy trudzili się nad swoimi pracami, ocierając letni pot z czoła, a Pan twierdzy popijał piwo z pobliskiego browaru i podziwia okolicę z okna swojej komnaty.

Historia upadku

Poznałem ją dzięki swojemu nauczycielowi historii z gimnazjum… W Polsce trwał właśnie Potop szwedzki. Kolejne ziemie polskie były zajmowane, a twierdze i pałace zdobywane i niszczone.  Szwedzka ofensywa przybyła w końcu pod zamek w Rudnie. Wroga armia stanęła u podnóża tenczyńskiej góry, uśpionego wulkanu. Rozpoczęto oblężenie i blokadę twierdzy. Jej załoga broniła się dzielnie, a gruby mury nie pozwalały wedrzeć się agresorom do środka. Zamki jednak przeważnie zdobywa się głodem i pragnieniem. W końcu obrońcom zaczęło brakować pożywienia. Dowódca szwedzki wyszedł z chytrą propozycją, że jeśli załoga podda się z własnej woli, nikomu włos z głowy nie spadnie. Zagwarantował to oficerskim słowem honoru. Tenczyńscy przystali na to i opuścili twierdzę… i zostali wyrżnięci w pień, a zamek spalono, ponieważ szukano ukrytych królewskich skarbów.  Co się stało z  tym  szwedzkim dowódcą? Został skazany przez króla Szwecji na śmierć za złamanie oficerskiego słowa.
Po tej wojnie zamek przeszedł w ręce Potockich, którzy częściowo odbudowali go, jednak nigdy nie wrócił do swej świetności. Gwoździem do jego trumny i śmiertelnym ciosem okazał się piorun, który spowodował pożar. Spotkał go los wielu potężnych i niezdobytych twierdz. Zamek spłonął doszczętnie w XIXw.. Opuszczono  go , a ciało ostatniego Tenczyńskiego przeniesiono  z  zamkowej  kaplicy. „Drugi Wawel” zaczął popadać w kompletną ruinę.

IMGP8396

Buuu!

BUUU!

Jak przystało na tak potężne i znamienite zamczysko, skrywa ono w swoich ruinach obleśnie wielkie bogactwa i skarby, a także  krążą w okół niego legendy.
Ponoć dwa diabelskie biesy strzegą skarbów ukrytych w najgłębszych lochach zamku. Dokładnie w ich trzecim poziomie, który jest kompletnie zasypany.  Najlepiej odgruzować go w Boże Narodzenie, albo Wielkanoc, bo wtedy diabły znikają, ale znowuż trzeba uważać na upiornego rycerza, który w pełni księżyca defiluje po już częściowo wyremontowanych murach zamku. Ponoć …. kto go ujrzy… już nigdy… NIE WRACA! BUUU!

Oczywiście zamek w Tenczynku ma również ducha niezrównoważonej psychicznie księżniczki, która podczas księżycowych nocy szlocha  na cały zamek z wieży Nawojowej, stojąc w płomieniach. Słychać wtedy również szczęk żelaza na krużgankach. BUUU!

Warto o tym pisać

Zamek w Tenczynku, czy w ogóle dziedzictwo kulturowe, przyroda w Polsce, są to tematy takie podwórkowe, codzienne, sąsiedzkie, na pierwszy rzut nie tak fascynujące jak zaoceaniczne  wojaże. Lubimy fotografować  się z przereklamowaną  i nijaką historycznie, szczególnie dla nas, wieżą Eiffela, a nie doceniamy tego co mamy pod nosem, czegoś co jest idealne chociażby na krótką,  niedzielną przygodę, a ma niesamowicie bogatą historię i emocje związane z nią. Zapominamy o takich miejscach, a one popadają w ruinę i powoli znikają. Los takich zabytków jak zamek w  Rudnie zależy od nas, ponieważ takimi sprawami rządzą proste prawa biznesu. Im częściej i im liczniej będziemy odwiedzać takie miejsca, tym szybciej ktoś zwęszy w tym dobry biznes i postawi zabytek na nogi.  Tak więc zachęcam Was do podróżowania po sąsiedzku  i pozdrawiam serdecznie  ze strefy zagrożenia wybuchem uśpionego wulkanu w Tenczynku.
PS: Prywatnie udostępniamy informację jak można zajrzeć do zamku, nie używając sprzętów oblężniczych i nie targać z daleka taranu, aby jakoś wyłamać ze znajomymi wrota zamkowe.

Dołącz do grona Kursowiczów!

W prezencie otrzymasz:

 • Comiesięczny przewodnik po ekstra miejscu
 • Dostęp do dodatkowych materiałów i treści
 • Pierwszeństwo dostępu do artykułów i filmów
Potrzebujesz pomocy w zoogranizowaniu swojego wyjazdu? Organizowanie wyjazdów FAQ Plany podróży
0

  Więcej komentarzy
Zmontujemy Ci film z urlopu!

Sprawdź naszą ofertę!

DOŁĄCZ DO NAS! OBIERZ KURS NA WSCHÓD
Subskrybuj nasz kanał!

Momencik.... a może dołączysz do grona Kursowiczów?

W prezencie otrzymasz:

 • Comiesięczny przewodnik po ekstra miejscu
 • Dostęp do dodatkowych materiałów i treści
 • Pierwszeństwo dostępu do artykułów i filmów
Jesteś już subskrybentem? Wpisz ponownie swojego maila w pole powyżej i stanie się MAGIA!

Będąc Kursowiczem
niewiarygodnie dużo zyskasz!

 • Comiesięczny przewodnik po ekstra miejscu
 • Dostęp do dodatkowych materiałów i treści
 • Pierwszeństwo dostępu do artykułów i filmów
Jesteś już subskrybentem? Wpisz ponownie swojego maila w pole powyżej i stanie się MAGIA!