Bartosz Wojdon

O tym, że warto ubezpieczyć się przed zagraniczną podróżą nie trzeba chyba nikogo zapewniać. W Internecie znajdziemy jednak setki biur ubezpieczeniowych, każde z wieloma ofertami. W takim gąszczu informacji łatwo się pogubić i mieć wątpliwości na co zwrócić uwagę przy wyborze. Dziś przedstawiamy 7 cech, które według nas powinny mieć dobre ubezpieczenia na podróż.

Całodobowe Centrum Pomocy

Ubezpieczyciel, u którego decydujemy się wykupić nasze ubezpieczenie na podróż powinien mieć Centrum Pomocy dostępne 24/7. Warto dopytać, czy koszty połączenia z zagranicy będą zwracane na podstawie billingu. Wielojęzyczność obsługi jest dodatkowym plusem. Taka całodobowa pomoc telefoniczna może być dla nas wybawieniem, gdy potrzebujemy zgłosić szkodę lub zapytać jak powinniśmy postępować w razie jej wystąpienia, a w Polsce jest akurat środek nocy. Daje nam to też większy spokój i poczucie bezpieczeństwa – po drugiej stronie słuchawki zawsze jest ktoś, kto o nas zadba.

Obowiązek umówienia wizyty lekarskiej

W razie potrzeby Centrum Pomocy ubezpieczyciela ma obowiązek znaleźć placówkę medyczną i umówić spotkanie. Odciąża nas to nie tylko od konieczności  poszukiwania w obcym mieście, obcym kraju dobrego lekarza, z którym się dogadamy, ale również ściąga z nas zmartwienie, czy placówka medyczna będzie honorowała nasze ubezpieczenie. W razie wystąpienia szkody jesteśmy przecież już wystarczająco zestresowani by przejmować się takimi rzeczami. Wystarczy zadzwonić na całodobową infolinię, zgłosić sytuację i czekać na umówienie spotkania, mając pewność, że ubezpieczyciel wybrał placówkę, która wystawi odpowiednie dokumenty, potrzebne do okazania ich po powrocie do Polski celem zwrócenia kosztów wizyty.

Pokrycie kosztów lekarstw

To istotny punkt, na który nie każdy może zwrócić uwagę szukając ubezpieczenia na podróż. Może zdarzyć się przecież, że koszty lekarstw  mogą być znacznie wyższe niż jednorazowa wizyta w placówce medycznej, szczególnie przy konieczności przyjmowania ich przez dłuższy okres czasu.

Wysokie sumy ubezpieczenia na podróż

Warto poświęcić czas i przed dokonaniem wyboru polisy przestudiować na jakie sumy ubezpieczeń ona opiewa.
Im one wyższe, tym oczywiście lepiej. Polisa powinna też ubezpieczać od kosztów leczenia wynikających z zaostrzenia się następstw chorób przewlekłych za granicą, kosztów transportu oraz ratownictwa i poszukiwań.

Infografika ubezpieczenia na podróż

Brak franszyzy integralnej

To ogromnie ważny punkt. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że część ubezpieczeń -głównie tych w zdumiewająco atrakcyjnych cenach- zakłada właśnie taką franszyzę, czyli że ubezpieczony będzie współuczestniczył w pokrywaniu kosztów leczenia.
W praktyce oznacza to, że może okazać się że np. każda wizyta lekarska poniżej 250 EUR jest opłacana przez ubezpieczonego i nie przysługuje mu z tego tytułu możliwość uzyskania zwrotu pieniędzy, a przecież drobne wypadki i interwencje medyczne zdarzają się najczęściej!

Możliwość dopasowania do naszych potrzeb ubezpieczenia na podróż

Im Towarzystwo Ubezpieczeniowe ma szerszą ofertę tym bardziej prawdopodobne, że znajdziemy tam polisę w pełni dostosowaną do naszych potrzeb. Scenariuszy może przecież być wiele: wyjazd w celach zarobkowych, do pracy zarówno umysłowej czy fizycznej, zagraniczne studia, wypoczynek i regularna turystyka, a może uprawiamy sporty ekstremalne i wysokiego ryzyka? Wszystkie te opcje potrzebują indywidualnego podejścia i skupienia się na innych aspektach.

Oczywiście wybór zależy też  od naszych oczekiwań względem tego jakiej kwoty oczekujemy od Towarzystwa Ubezpieczeń, na jakim świadczeniu NNW nam zależy i czy chcemy wykupić ochronę z tytułu OC.

Polisa roczna

Jeśli wyjeżdżamy chociażby dwa razy w roku to już opłaca się wykupić polisę roczną. Chroni nas przez okrągłe 12 miesięcy bez odwiedzania Towarzystwa Ubezpieczeniowego przed każdym wyjazdem.

 

Dołącz do grona Kursowiczów!

W prezencie otrzymasz:

 • Comiesięczny przewodnik po ekstra miejscu
 • Dostęp do dodatkowych materiałów i treści
 • Pierwszeństwo dostępu do artykułów i filmów
Potrzebujesz pomocy w zoogranizowaniu swojego wyjazdu? Organizowanie wyjazdów FAQ Plany podróży
1

 • Podróżująca pisze:

  Większość ubezpieczycieli w swojej ofercie nie posiada zapisu o obowiązku umówienia wizyty lekarskiej. Oczywiście na infolinii zostaniemy skierowani do odpowiedniej (takiej, z którą współpracuje ubezpieczyciel) placówki szpitalnej, ale bez podania godziny wizyty. Dodać także należy, że koszty leczenia często nie pokrywają kosztów transportu z miejsca wypadku do szpitala. Jak jest to istotne można zobrazować na przykładzie wypadku na nartach. Czasem jedynym dostępnym środkiem transportu do szpitala jest helikopter, bez odpowiedniego ubezpieczenia koszt takiego przelotu musi pokryć poszkodowany (wydatek rzędu kilku – kilkudziesięciu tysięcy złotych). Najlepiej dokonać zakupu polisy u dobrego agenta.

 • Więcej komentarzy
Zmontujemy Ci film z urlopu!

Sprawdź naszą ofertę!

DOŁĄCZ DO NAS! OBIERZ KURS NA WSCHÓD
Subskrybuj nasz kanał!

Momencik.... a może dołączysz do grona Kursowiczów?

W prezencie otrzymasz:

 • Comiesięczny przewodnik po ekstra miejscu
 • Dostęp do dodatkowych materiałów i treści
 • Pierwszeństwo dostępu do artykułów i filmów
Jesteś już subskrybentem? Wpisz ponownie swojego maila w pole powyżej i stanie się MAGIA!

Będąc Kursowiczem
niewiarygodnie dużo zyskasz!

 • Comiesięczny przewodnik po ekstra miejscu
 • Dostęp do dodatkowych materiałów i treści
 • Pierwszeństwo dostępu do artykułów i filmów
Jesteś już subskrybentem? Wpisz ponownie swojego maila w pole powyżej i stanie się MAGIA!