Bartosz Wojdon

Niewiarygodnie długi weekend majowy już niebawem! Warto zrealizować w jego czasie jakiś genialny pomysł wypadowy. Jeśli poszukujecie inspiracji, zaglądnijcie do naszego artykułu "Ponad 5 pomysłów na genialną majówkę". Przedstawiliśmy w nim kilka wschodnich destynacji, które wymagają różnej zasobności portfela i wolnego czasu.  Mam nadzieje, że znajdziecie coś dla siebie.

Polska Be:  Multi-kulti-religijna

Hasło „multi-kulti” wzbudza w Polsce skrajne emocje i stawia nas, Polaków po różnych stronach barykady.  Obie strony konfliktu, a także osoby neutralne odwiedzając wschodnie rubieże naszej Ojczyzny, odbędą niecodzienną lekcję zdrowej tolerancji i zobaczą jak koegzystują różne kultury i religie . Założę się, że nie jesteście świadomi tego co nasza Polska Be oferuje. Pogadajcie z tamtejszymi ludźmi jak im się żyje wśród sąsiadów z różnych nacji i religii.  Przy okazji zastanówcie się, jak ciekawa musiała być II Rzeczpospolita?

Góra krzyży - Grabarka

Góra krzyży – Grabarka

TRASA: Jabłeczna(Klasztor św. Onufrego)-Kodeń-Pratulin(Sanktuarium Bł Męczenników Podlaskich)-Górka Grabarka-Kruszyniany-Stara Grzybowszczyna-Krynki-Bohoniki-Sokółka-Gabowe Grądy

PROGRAM:

 • Klasztor św. Onufrego w Jabłecznej. Miejscowi mówią na swoją miejscowość „Słoneczna Jabłeczna”. Ponoć św. Onufry ochrania ją przed deszczem. Akurat podczas mojej wizyty chyba miał wolne, bo zlało mnie w Jabłecznej przeokropnie. Klasztor znajduje tuż przy granicy z Białorusią. Został zbudowany w miejscu, gdzie znaleziono cudowną ikonę św. Onufrego, która wcześniej dryfowała po Bugu. Miejscowi chętnie opowiedzą Wam trochę o bardziej przyziemnych sprawach – przemycie i podziwianym alfonsie ze swoją świtą prostytutek.
 • Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej. Obraz tamtejszej Matki Boskiej słynie z cudów, dlatego spotkacie tam liczne pielgrzymki.  Chociaż według mnie to najsłabszy, najbardziej skomercjalizowany punkt całej trasy, to warto poznać historię tego, jak obraz trafił do Kodenia. W wielkim skrócie:  jeden z naszych szlachciców zwinął go papieżowi z Watykanu – był pościg za nim, ekskomunika, niemała sensacja… Końcówkę tej historii możecie poznać w tamtejszym sanktuarium… a i jeszcze można kupić sobie kodeńskie ciasteczka na dalszą drogę. Cudownie nie tyje się po nich.
Rytm wschodu

Rytm wschodu

 • W Pratulinie poznacie tragiczną historię kościoła unickiego. Jest to odłam  prawosławia, który podporządkował się Watykanowi.
 • Święta Góra Grabarka jest kolejnym miejscem cudów na mapie Podlasia. Przede wszystkim kojarząca się ze zdumiewającym lasem krzyży, przynoszonym na górę przez prawosławnych pątników z Polski i zza granicy. Znajduje się tam również jedyny w Polsce prawosławny zakon żeński. Warto poczekać na wieczorne nabożeństwo i posłuchać niezwykle klimatycznych, prawosławnych śpiewów w wykonaniu popów i sióstr zakonnych.

 • W Kruszynianach i Bohonikach możemy poznać tamtejszych Tatarów, czyli Polaków-Muzułmanów, którzy żyją na naszych ziemiach od dawien dawna. W obu miejscowościach mamy przyjemność odwiedzić tamtejsze unikalne w skali świata meczety, a także mizary-cmentarze muzułmańskie. Warto zobaczyć jak przodkowie dzisiejszych Tatarów potrafili dostosować się i uzupełnić polską kulturę.
Meczet w Kruszynianach wieczorową porą

Meczet w Kruszynianach wieczorową porą

 • W Starej Grzybowszczyźnie urodził polski „mesjasz” – Eliasz. Zbieg okoliczności wyniósł go na tron niedoszłego zbawiciela. Eliasz nawet dorobił się grona wyznawców, z którymi zaczął budować stolicę świata. Niestety pech chciał, że miejscowi postanowili go ponownie ukrzyżować, jednak Eliasz widocznie nie był na to gotowy psychicznie i ukrył się przed nimi w ziemniakach. Tak jego kariera „mesjasza” runęła w gruzach.
 • W Krynkach znajdziecie ślady Żydów, dawnych licznych mieszkańców Kresów.
 • W kościele św. Antoniego w Sokółce możecie zobaczyć współczesny cud eucharystyczny. Możecie o nim poczytać tutaj.
 • W Gabowych  Grądach i okolicach możecie poznać ludność Staroobrzędowców – odłamu kościoła prawosławnego, który nie podjął się reform. Jest to kolejna grupa religijna, która znalazła w Polsce swoje spokojne miejsce do życia.

Powyższy plan wypadowy nie jest typową wycieczką „od kościoła do kościoła”, których nie jestem fanem. W tym przypadku mamy do czynienia z reporterską podróżą w czasie, na ziemię która wydała polskiego „mesjasza” i na której o mały włos nie powstała stolica świata. Doświadczycie wielokulturowości, która wraz z biegiem czasu rozpuszcza się, rozrzedza i powoli zanika w ogólnym standardzie dzisiejszego dnia (Filozofia na 100%). Przemierzając samochodem, pieszo, a najlepiej rowerem trasę od Kodenia po Gabowe Grądy zobaczyć namiastkę Polski, Europy Wschodniej sprzed II Wojny Światowej.
Będziecie mieli przyjemność poznać niecodziennych mieszkańców naszej Ojczyzny Katolików, Staroobrzędowców, Prawosławnych, Unitów, Muzułmanów, czy nielicznych Żydów, po których pozostały tylko zaniedbane cmentarze i puste synagogi.

Gruzja – Wiosenna Swanetia

Idealna destynacja dla wszystkich, których serce rwie się do gór, usta do śpiewów, jedzenia i picia wina, a nogi do tańca i trekkingów. Tegoroczny długi weekend będzie idealny na szybki wypad do Gruzji, a dokładnie w jej region Swanetii. Jest to jedna z najpiękniejszych części perły Kaukazu, zamieszkała przez najprawdziwszych, najbardziej gruzińskich Gruzinów – Swanów. Jeśli chcecie uczestniczyć w prawdziwej suprze, to tylko tam :-) Więcej moich ochów i achów możecie oglądnąć w naszym filmie.
Pod względem turystycznym Swanetia jest świetnie przygotowana na Was – posiada dużą bazę noclegową, restauracje, sklepy, banki i wyznaczone trasy trekkingowej, a nawet stok narciarski.

TRASA: Kutaisi-Zugdidi-Mestia-Uszguli-Kutaisi(Zugdidi)

Loty Wizzair’em, z Katowic do Kutaisi znajdziemy w bardzo różnych cenach: od 180zł po 600zł i więcej, w zależności od okresu. Noclegi na miejscu są w podobnych cenach jak u nas, podobnie jest z kosztami wyżywienia.  Na lotnisku w Kutaisi, z tego co się orientuję, znajdziecie autobusy od razu do Mestii, lub do Zugdidi (skąd odjeżdżają marszrutki do Mestii). Będąc już w Mestii możecie wybrać się do Uszguli – wioski na krańcu świata, mającej od niedawna prąd  i chyba nawet Internet. Wrzucajcie zdjęcia stamtąd na fejsa, niech znajomi zazdroszczą Waszego genialnego pomysłu na majówkę.

Typowy swanecki widok - 5 pomysłów na genialną majówkę

Swanetia – Jeden z najlepszych pomysłów na genialną majówkę!

Wybierając się za granicę, w szczególności gdy planujemy górskie wycieczki, warto pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu na czas podróży. Bez krępacji zaglądnijcie na naszą stronę, zakupcie ubezpieczenie i dmuchajcie na zimne.

Stambuł – Miasto na styku kontynentów

Niezwykłe położenie miasta nad cieśniną Bosforską odczuwa się w każdym zakątku tego  miasta. Tutaj od zarania dziejów spotyka się zachód ze wschodem, a także ludzie i idee z różnych stron świata. Pod fasadą turecko-muzułmańskiego Stambułu bez trudu można zauważyć ex-Konstantynopol. Ten chrześcijański, jak i ten stricte rzymski. Niezwykła historia tego miasta, zagwarantowała mu czołowe miejsce na liście pomysłów na genialną majówkę.

Zabawa dzieci w meczecie - 5 pomysłów na genialną majówkę

Zabawa dzieci w stambulskim meczecie

Obowiązkowo należy:

 • Odwiedzić największe meczety w Stambule (Hagia Sophia, Niebieski meczet);
 • Pospacerować nad brzegiem Bosforu;
 • Połowić ryby stojąc na jednym z mostów rozpiętych nad cieśniną;
 • Sfotografować panoramę europejskiej i azjatyckiej części miasta z pokładu statku pływającego po Bosforze;
 • Dosłownie poczuć Orient na ogromnych targowiskach. Market z przyprawami jest ekstra!
 • Po wyczerpującym dniu zwiedzania usiąść przy mocnej herbatce z dwoma kostkami cukru i powdychać opary sziszy palonej przy stoliku obok;
 • No i oczywiście, w miedzyczasie zjeść prawdziwego „kebsa”. Polecam również Lahmacun (coś a’la pizza). Do popicia proponuje Ayran, a na deser szef kuchni poleca słodziuchną Baklawę.

Łowienie rybek - jeden z pomysłów na genialną majówkę

Budapeszt – Światowa stolica papryki i gulaszu

Stolicę Węgier odkryliśmy niedawno, dzięki Polskiemu Busowi, który oferuje taniutkie bilety, oczywiście w zależności od okresu. Bez  chwili wahania dodaliśmy Budapeszt do listy pomysłów na genialną majówkę.
W przeciwieństwie do Karoliny jest ogromnym fanem papryki i wszystkiego co paprykowe. Zawsze chciałem spróbować prawdziwego lecza, a Karolina miała równie ambitny plan w Budapeszcie w postaci placków ziemniaczanych. Nasze główne i poboczne cele gastronomiczne zrealizowaliśmy i  z niemałym zachwytem, godnym cesarza Franciszka Józefa,  podziwialiśmy drugie miasto Austro-Węgier.

Nocna panoroma Budapesztu - 5 pomysłów na genialną majówkę

Nocna panorama Budapesztu

Przez kilka dni przechadzając się spokojnie po Budzie i Peszcie zaliczyliśmy większość obowiązkowych punktów zwiedzania, czyli:

 • Odwiedzenie W.Orbana w parlamencie ;-)
 • Przekazanie pozdrowień od Wawelu Zamkowi Królewskiemu w Budzie;
 • Nawiedzenie kościoła św. Stefana;
 • Przejechanie się zabytkową, pierwszą w kontynentalnej Europie, linią metra;
 • Wdrapanie się na górę Gellerta i podziwianie nocnej panoramy Budapesztu;
 • Wzniesienie toastu z kelnerem węgierską, 40 procentową palinką (najlepiej paprykową) za przyjaźń polsko-węgierską;
 • Przetestowanie wyśmienitych smakołyków w budapesztańskich halach targowych;
 • Przeanalizowanie konstrukcji mostu łańcuchowego rozpiętego nad Dunajem. Tylko dla ludzi z „inż.” przed nazwiskiem :P
 • Wydanie kupy kasy na zobaczenie największej synagogi w Europie;

PS: Atrakcji w Budapeszcie jest znacznie więcej, wymieniłem tylko kilka.

Sarajewo – Miasto ze zranioną duszą

Wracają po długich wojażach po Bałkanach,  w ogóle nie planowałem zobaczenia Sarajewa. Szczerze powiedziawszy nie miałem już ochoty na nic, co nie wiązało się z moim łóżkiem i mamusinym obiadkiem. Przypadek chciał, że trafiliśmy wraz z kolegą do stolicy Bośni i Hercegowiny późnym wieczorem. Nasz kierowca wpakował dwóch autostopowiczów w kolejną Nocną Przygodę w środku miasta.

Ruszaliśmy przez stolicę w poszukiwaniu jakiegoś miejsca do rozłożenia namiotu… i z każdym krokiem ulicami Sarajewa, wkraczaliśmy w inną rzeczywistość. Czułem się jak w bajce, albo w filmie. Może znacie takie uczucie, gdy słońce zachodzi, ludzie i samochody nierealistycznie zwalniają, po mieście rozchodzi się zapach z restauracyjnych stolików… A wy czujecie jakbyście oglądali film, a raczej w nim byli.

Idąc odrealnioną, słynną Aleją Snajperów spoglądałem na wzgórza nad miastem, z których nie tak dawno spadała „śmierć” z serbskich dział. Wojennych blizn nie da się ukryć.

Magiczne Sarajewo -5 pomysłów na genialną majówkę

Magiczne Sarajewo

Zachęcam Was do zapoznania się z moim Emocjonalnym przewodnikiem po Sarajewie, który po tylu latach jest dla mnie wciąż aktualny.

Ale to nie koniec… Jeszcze więcej pomysłów na genialną majówkę!

Opracowaliśmy jeszcze kilka destynacji – pomysłów na genialną majówkę z naszym dobrym partnerem – firmą April, która oferuje ubezpieczenia na czas podróży.  Na ich stronie opublikowaliśmy pomysł na wyprawę Żubry, Tatarzy i niedoszły „Mesjasz”. Zapraszam Was do lektury naszego artykułu, a także innych blogerów podróżniczych, którzy przygotowali kilka ciekawych pomysłów specjalnie dla Was.

Miłej i owocnej majówki!

 

Dołącz do grona Kursowiczów!

W prezencie otrzymasz:

 • Comiesięczny przewodnik po ekstra miejscu
 • Dostęp do dodatkowych materiałów i treści
 • Pierwszeństwo dostępu do artykułów i filmów
Potrzebujesz pomocy w zoogranizowaniu swojego wyjazdu? Organizowanie wyjazdów FAQ Plany podróży
0

  Więcej komentarzy
Zmontujemy Ci film z urlopu!

Sprawdź naszą ofertę!

DOŁĄCZ DO NAS! OBIERZ KURS NA WSCHÓD
Subskrybuj nasz kanał!

Momencik.... a może dołączysz do grona Kursowiczów?

W prezencie otrzymasz:

 • Comiesięczny przewodnik po ekstra miejscu
 • Dostęp do dodatkowych materiałów i treści
 • Pierwszeństwo dostępu do artykułów i filmów
Jesteś już subskrybentem? Wpisz ponownie swojego maila w pole powyżej i stanie się MAGIA!

Będąc Kursowiczem
niewiarygodnie dużo zyskasz!

 • Comiesięczny przewodnik po ekstra miejscu
 • Dostęp do dodatkowych materiałów i treści
 • Pierwszeństwo dostępu do artykułów i filmów
Jesteś już subskrybentem? Wpisz ponownie swojego maila w pole powyżej i stanie się MAGIA!